/  

Клінічні дослідження впливу препарату Антикатарал на еректильну функцію чоловіків

А.М. Корніенко1, М.Г. Романюк1, А.И. Бойко2, Ф.З. Гайсенюк2, А.Ю. Гурженко3
ДУ «Інститут урології АМН України»1 , Національна медична академія післядипломного навчання ім. П.Л. Шупіка2, Національний медичний університет ім. акад. А.А. Богомольця3

Больовий синдром - один з найпоширеніших синдромів багатьох захворювань, зумовлений запальними, дистрофічними, травматичними або іншими змінами в тканинах і органах людини. Біль приносить страждання людині, знижує якість життя. Актуальність ефективного купірування больового синдрому не викликає сумнівів. Вчені всього світу розробляють все нові і нові препарати для вирішення цієї важливої проблеми.

Крім того, ці препарати широко застосовуються для симптоматичного лікування грипу та інших гострих респіраторно-вірусних інфекцій, больового синдрому малої та середньої інтенсивності різного генезу (головний, зубний біль, мігрень, невралгія, меналгія, біль при травмах, опіках), а також лихоманки при інфекційно-запальних захворюваннях. Все частіше виробники синтезують комбіновані препарати, які впливають на декілька патогенетичних ланок захворювання [1, 2, 3, 4, 5, 6].

Одним з таких засобів є комбінований препарат у вигляді грануляту для приготування розчину для внутрішнього застосування Антикатарал, до складу одного пакетика якого входить парацетамол (650 мг), фенілефрину гідрохлорид (10 мг), хлорфенаміну малеат (4 мг). Їх ефектами обумовлено фармакологічну дію Антикатаралу.

Парацетамол належить до групи препаратів анальгетиків-антипіретиків. Він має виражену анальгезуючу, жарознижуючу, а також володіє менш вираженою протизапальною дією. Механізм дії парацетамолу пов'язаний з його впливом на центр терморегуляції в гіпоталамусі. Він інгібує синтез простагландинів у центральній нервовій системі і в меншій мірі блокує генерацію больових імпульсів у периферичних нервових закінченнях. Парацетамол досить швидко абсорбується з шлунково-кишкового тракту. Максимальна концентрація в плазмі досягається через 30-60 хв. Метаболізм парацетамолу здійснюється в печінці: 85% — шляхом сульфіт- і глюкуроновою кон'югації, 15% — шляхом окислення ферментами цитохрому Р450. Період напіввиведення препарату становить 3 години. Виводиться нирками у вигляді метаболітів.

Фенілефрину гідрохлорид належить до групи симпатоміметиків. Він надає судинозвужувальну дію, зменшує набряк слизової оболонки носа і придаткових пазух. Фенілефрину гідрохлорид легко і повністю всмоктується після перорального прийому. Пік плазмової концентрації досягається через 1-2 години. Виділяється переважно в незміненому вигляді з сечею.

Хлорфенаміну малеат є блокатором гістамінових Н1-рецепторів. Крім того, він надає протиалергічну дію, зменшує вираженість місцевих ексудативних процесів, усуває сльозотеча, виділення з носа, свербіж, має помірну бронхолітичних дією. Хлорфенаміну малеат повільно всмоктується з шлунково-кишкового тракту. Пік концентрації в плазмі крові досягається протягом 2,5-6 годин. Виводиться головним чином із сечею.

Показання до застосування Антикатаралу досить широкі: симптоматичне лікування грипу та інших гострих респіраторно-вірусних інфекцій, що супроводжуються підвищенням температури тіла, болем у м'язах і суглобах, головним болем, закладеністю носа, нежитю, сльозотечею; поліноз; алергічний риніт та інші алергічні захворювання верхніх дихальних шляхів, що супроводжуються вищезазначеними симптомами; больовий синдром малої та середньої інтенсивності різного генезу (головний, зубний біль, мігрень, невралгія, меналгія, біль при травмах, опіках); лихоманка при інфекційно-запальних захворюваннях.

Дорослим призначають вміст одного пакету кожні 6-8 годин, але не більше 6 пакетів на добу. Перед прийомом вміст 1 пакета необхідно розчинити в половині склянки теплої води.

У рідкісних випадках внаслідок тривалого застосування великих доз, можуть спостерігатися сонливість, порушення сну, підвищена збудливість, біль в епігастральній ділянці, нудота, токсичний вплив на печінку (обумовлені парацетамолом); шкірний свербіж, висип, набряк Квінке, анемія, тромбоцитопенія; утруднення сечовипускання (обумовлено α-стимулюючу дію фенілефрину); відчуття сухості в роті, порушення акомодації, підвищення внутрішньоочного тиску (обумовлені холіноблокуючою дією хлорфенаміну).

Препарат може посилити ефекти седативних препаратів, етанолу та етанолвмісних препаратів. При одночасному застосуванні Антикатаралу з гіпотензивними засобами, ефективність останніх може зменшуватися. При одночасному застосуванні з деякими снодійними, барбітуратами, протиепілептичними препаратами, рифампіцином, етанолом посилюється ризик гепатотоксичності препарату.

МЕТА нашої роботи випливає з актуальності і поширеності перерахованих вище захворювань і, в подальшому, симптоматичне їх лікування комбінованим препаратом Антикатарал чоловіками сексуальноактивного віку. Оцінити вплив прийому препарату Антикатарал на еректильну функцію чоловіків.

ЗАВДАННЯ ДОСЛІДЖЕННЯ:

• вивчення впливу досліджуваного препарату на стан еректильної функції пацієнтів;
• вивчення переносимості і можливих побічних ефектів досліджуваного препарату.

МАТЕРІАЛИ І МЕТОДИ

У відділенні сексопатології та андрології ДУ «Інститут урології АМН України» було проведено дослідження, в якому взяли участь 38 пацієнтів, які перебували на амбулаторному лікуванні з приводу хронічних запальних захворювань чоловічих статевих органів без порушення еректильної функції. Всі вони відповідали критеріям включення / виключення, були у віці від 28 до 43 років (середній вік 34,8+2,7 роки) з тривалістю захворювання від 9 місяців до 6 років.

Нами були визначені критерії включення і виключення для пацієнтів, що беруть участь в дослідженні.

КРИТЕРІЇ ВКЛЮЧЕННЯ

• чоловіки віком 18-65 років, з наявністю хронічного запального захворювання чоловічих статевих органів з алгіческім синдромом у стадії загострення, що мають сексуального партнера без порушення еректильної функції;
• інформована письмова згода пацієнта на участь в дослідженні;
• здатність пацієнта до адекватного співробітництва в процесі дослідження.

КРИТЕРІЇ ВИКЛЮЧЕННЯ

• відома гіперчутливість до компонентів досліджуваного препарату;
• необхідність одночасного призначення нестероїдних протизапальних препаратів;
• пацієнти з анатомічними деформаціями геніталій (у тому числі ангуляция, кавернозний фіброзом, хворобою Пейроні та ін);
• пацієнти з наявністю інших сексуальних розладів (наприклад, зниження сексуального потягу);
• пацієнти, яким за станом здоров'я рекомендовано уникати сексуальної активності;
• необхідність в призначенні не рекомендованих методів лікування;
• будь-які клінічно значущі відхилення лабораторних показників, що вимагають додаткового обстеження й інтерпретації даних;
• будь-які інші супутні захворювання або гострі стани, наявність яких може істотно вплинути на результати дослідження.

ДИЗАЙН ДОСЛІДЖЕННЯ ХВОРОГО

Пацієнтам, які відповідали критеріям включення, виконано обстеження із застосуванням клінічних, лабораторних та інструментальних методів дослідження. Починалося дослідження з ретельного збору анамнезу. При об'єктивному обстеженні було оцінено стан зовнішніх статевих органів і передміхурової залози. Стан еректильної функції вивчено за допомогою проведення анкетування. Для об'єктивної оцінки еректильної функції було проведено реофаллографію всім пацієнтам до і після лікування. У лабораторне обстеження увійшли загальні аналізи крові і сечі, секрету передміхурової залози, бактеріальний посів секрету передміхурової залози.

ЛІКУВАННЯ

Пацієнтам після включення в дослідження була призначена комплексна протизапальна терапія, яка включала в себе:

• антибактеріальна терапія (фторхінолони, макроліди);
• імуномодулятори (іммуномакс);
• симптоматичне лікування;
• фізіотерапія (лазеротерапія, магнітотерапія);
• протигрибкові препарати (флюконазол);
• комплексні вітамінні препарати;
• адаптогени;
• гепатопротектори (гепадіф).

Кожен пацієнт крім цього отримував препарат Антикатарал для прийому двічі на день протягом 5 днів лікування. Препарат приймався хворими всередину незалежно від прийому їжі. Загальний курс лікування для кожного пацієнта склав 3 тижні. В динаміці кожен хворий заповнював запитальники IIEF. Всі пацієнти, які закінчили курс лікування, пройшли клініко-лабораторне обстеження.

За результатами дослідження зроблено оцінку впливу препарату Антикатарал на еректильну функцію досліджуваних чоловіків і переносимості лікування для кожного пацієнта.

ОЦІНКА ВПЛИВУ НА ЕРЕКТИЛЬНУ ФУНКЦІЮ І ОЦІНКА ПЕРЕНОСИМОСТІ:

КРИТЕРІЇ ВПЛИВУ НА ЕРЕКТИЛЬНУ ФУНКЦІЮ:

• оцінка еректильної функції (визначається на основі середнього балу за шкалою IIEF);
• реофаллографія;
• оцінка ступеня задоволеності результатами лікування;
• суб'єктивна оцінка впливу на еректильну функцію.

ОЦІНКА ПЕРЕНОСИМОСТІ ДОСЛІДЖУВАНОГО ПРЕПАРАТУ.

Переносимість препарату оцінювали на підставі суб'єктивних симптомів і відчуттів, що повідомляються пацієнтом і об'єктивних даних, отриманих в процесі лікування. Враховували також динаміку лабораторних показників, а також частоту виникнення і характер побічних реакцій.

Переносимість препарату оцінювали у балах за наступною шкалою: 3 бали (хороша переносимість) — не відзначаються побічні ефекти або спостерігаються незначні побічні ефекти, не заподіюють серйозних проблем пацієнту і не потребують відміни препарату; 2 бали (задовільна переносимість) — відзначаються побічні ефекти, що роблять вплив на стан пацієнта, але не потребують відміни препарату; 1 бал (незадовільна переносимість) — побічний ефект, що вимагає відміни препарату і застосування додаткових медичних міроприємств.

РЕЗУЛЬТАТИ ДОСЛІДЖЕННЯ

У результаті комплексної терапії наступив швидкий клінічний ефект: алгічний синдром знятий у 34 (89,5%) з 38 обстежених, дизуричні явища зникли у 22 (88,0%) з 25 хворих, передчасна еякуляція куповані у 8 (66,7%) з 12 пацієнтів.

Результати лікування запальних змін в чоловічих статевих органах оцінювалися за лабораторними показниками. Результати світлової мікроскопії секрету передміхурової залози в динаміці: до лікування 82,3±10,4; після — 14,2±2,1 лейкоцитів у полі зору мікроскопа.

При бактеріологічному дослідженні секрету передміхурової залози виявили наявність бактеріальної флори у 26 (68,4%) хворих. Були виявлені наступні мікроорганізми: Staphylococcus aureus; Staphylococcus saprophyticus; Streptococcus faecalis; Escherichia Coli. Після терапії у обстежених в секреті передміхурової залози виявлено зростання Escherichia Coli — у 2 (5,2%) пацієнта.

Ультразвукове дослідження проводилося з метою визначення поздовжнього і поперечного розмірів передміхурової залози. Поздовжній зменшився з 4,5± 0,2 см до 4,3 ± 0,2, а поперечний розмір — з 4,6 ± 0,2 до 4,5±0,2, що не є достовірним, незважаючи на деяку тенденцію до зменшення розмірів передміхурової залози після лікування, з нашої точки зору за рахунок зменшення набряку залози.

Протягом усього курсу лікування препарат характеризувався доброю переносимістю. У 2 з 38 пацієнтів (5,2%) відзначалися незначні побічні явища у вигляді болю в епігастральній ділянці, що не вимагало припинення прийому Антикатаралу.

Суб'єктивна оцінка якості ерекції проводилася пацієнтами за запропонованою шкалою:

0 — відсутність;
1 — тумесценція статевого члена без ригідності;
2 — ригідність, достатня для проведення коитуса;
3 — повна ерекція.

Таблиця 1.

Суб'єктивна оцінка якості ерекції у пацієнтів клінічної групи на фоні застосування препарату Антикатарал

Оцінка якості ерекції До прийому препарату Після прийому препарату
Відсутність ерекції
0 (0%)
0 (0%)
Тумесценція без ригідності
0 (0%)
0 (0%)
Часткова ерекція
4 (10,5%)
3 (7,9%)
Повна ерекція
34 (89,5%)
35 (92,1%)

Дані таблиці 1 не показують достовірного негативного впливу на еректильну функцію комплексного протизапальної лікування з використанням препарату Антикатарал.

Для об'єктивізації отриманих результатів нами проведено оцінку стану кавернозного кровотоку за допомогою методу реофаллографіі.

Таблиця 2. Стан кавернозного кровотоку на фоні застосування препарату Антикатарал

Досліджувані показники
КЛІНІЧНА ГРУПА
До лікування
після лікування
НОРМА
Реографічного індекс, RI
0,39±0,01
0,38±0,01
p>,01
0,36±0,01
Питомий кровотік, dV
0,132±0,006
0,142±0,005
p>0,05
0,146±0,003
Хвилинний кровотік, Q мин
12,81±0,66
12,92±0,61
p >0,05
10,50±0,38

Примітка: р — достовірність відмінностей показників до і після лікування.

Як випливає з таблиці 2, з трьох досліджуваних параметрів кровотоку в кавернозних тілах статевого члена статистично достовірно не змінився. Достовірних відмінностей до і після лікування препаратом Антикатарал не виявлено.

Вивчаючи динаміку клінічних проявів еректильної функції з опитувальником МІЕФ, призначення препарату Антикатарал не призводило до достовірного зміни інтегративних параметрів, що характеризують сексуальну сферу пацієнта (таблиці 3 і 4).

Таблиця 3. Динаміка показників Міжнародного Індексу еректильної функції на фоні застосування препарату Антикатарал

Показник
Початкові дані
4 тижні
Досягнення ерекції (МИЕФ 1)
3,7±0,3
3,9±0,3
Ерекція при сексуальній стимуляції (МИЕФ 2)
3,9±0,3
3,9±0,4
Достатність ерекції (МИЕФ 3)
3,1±0,3
3,2±0,2
Збереження ерекції (МИЕФ 4)
3,4±0,3
3,7±0,2
Ерекція до завершення статевого акту (МИЕФ 5)
3,1±0,3
2,9±0,2
Число спроб зробити статевий акт (МИЕФ6)
3,8±0,4
3,9±0,2
Задоволеність статевим актом (МИЕФ 7)
4,2±0,4
4,3±0,4
Задоволення від статевого акту (МИЕФ 8)
3,9±0,3
3,8±0,1
Частота еякуляцій (МИЕФ 9)
3,4±0,3
3,4±0,4
Частота оргазмів (МИЕФ 10)
3,9±0,3
3,9±0,5
Сексуальний потяг (частота) (МИЕФ 11)
3,0±0,2
2,9±0,2
Сексуальний потяг (ступінь) (МИЕФ 12)
3,5±0,3
3,6±0,1
Задоволеність сексуальним життям в цілому (МИЕФ 13)
4,1±0,3
4,0±0,2
Задоволеність сексуальними стосунками з партнеркою (МИЕФ 14)
3,6±0,2
3,5±0,2
Впевненість у досягненні і підтримці ерекції (МИЕФ 15)
3,4±0,2
3,5±0,1

Таблиця 4.

Динаміка інтегральних показників Міжнародного Індексу еректильної функції на фоні застосування препарату Антикатарал

Показник
Початкові дані
4 тижні
Еректильна функція
18,53±0,81
18,31±0,62
Задоволеність статевим актом
12,23±0,37
12,88±0,49
Оргазм
8,16±0,27
8,83±0,54
Лібідо
9,95±0,42
11,44±0,83
Загальна задоволеність
6,68±0,44
6,86±0,49

Після закінчення курсу лікування була зроблена оцінка дії препарату Антикатарал пацієнтами на тривалість ерекції, вираженість лібідо, здатність до проведення повноцінного коїтусу.

З вищесказаного випливає, що препарат Антикатарал не робить негативного впливу на еректильну функцію чоловіків при курсовому лікуванні хронічних запальних захворювань чоловічих статевих органів. Він добре переноситься хворими і може бути використаний в комплексному лікуванні хронічних простатитів з больовим синдромом.

ВИСНОВКИ:

1. Антикатарал у рекомендованих дозах не має негативного впливу на еректильну функцію у сексуально активних чоловіків.

2. Антикатарал не погіршує кавернозний кровотік. Про це свідчать показники реофаллографії після курсу лікування.

3. При виборі препарату для симптоматичного лікування грипу та інших гострих респіраторно—вірусних інфекцій у сексуально активних чоловіків, повинна віддаватися перевагу препарату Антикатарал, як засобу з доведеним відсутністю негативного впливу на сексуальне здоров'я чоловіків.

ЛІТЕРАТУРА

1. Горпинченко И.И. Исследование влияния препарата Антикатарал эдиген на эректильную функцию мужчин \\ Здоровье мужчины, 2006. - №4 - с.68-71.
2. Горпинченко И.И. Кардонат — новое слово в метаболической терапии расстройств репродуктивной системы \\ Здоровье мужчины, 2006. - №2 - с.29-31.
3. Емельянов Э.К. Реофаллография в диагностике нарушений кавернозного кровотока // Урология и нефрология, 1976. - №6. - с. 35-39.
4. Клінічна сексологія і андрологія / За ред. О.Ф.Возіанова, І.І.Горпинченка. - К.: Здоров'я,1996. - 536 с.
5. Мамчур Ф.И., Кушнирук Ю.И. Фитотерапия в комплексном лечении половых расстройств у мужчин. – К.: Здоров'я,1992. -144с.
6. Порудоминский И.М. Половые расстройства у мужчин. – М., 1968. - 444 с.

Помітили помилку? Виділіть необхідний текст з помилкою і натисніть Ctrl+EnterСистема Orphus

Система Orphus