/  

Препарат вибору для місцевої контрацепції.

Н.А. Міхальчук, кандидат медичних наук, доцент

Планування сім'ї і регулювання народжуваності шляхом використання сучасних контрацептивних засобів є важливими чинниками, які сприяють збереженню здоров'я жінки. Саме контрацептиви дозволяють запобігти небажаній вагітності, уникнути абортів і пов'язаних з ними ускладнень.

Україна займає одне з перших місць в Європі по кількості абортів і одне з останніх по рівню життя. У нашій країні щорік реєструють близько 50-60 випадків переривання вагітності на 1 тис. жінок. Співвідношення кількості абортів і пологів в Україні, за даними офіційної статистики, складає 145:100, в Західній Європі — 10-15:100. У структурі материнської смертності в Україні, на частку абортів припадає 23% (Богатирева Р.В., Іркина Г.К., 1997). У 10% жінок впродовж одного року після аборту діагностують запальні процеси статевих органів і протягом 4-5 років — порушення менструальної і репродуктивної функцій (Сотникова Е.І., 1997).

У зв'язку з цим необхідність контрацепції не викликає сумнівів. На фармацевтичному ринку України представлений широкий спектр контрацептивних засобів, але потреба в надійних, безпечних і доступних за ціною препаратах як і раніше досить висока. Останнім часом з'явився новий вітчизняний препарат виробництва СП «Сперко Україна» (м. Вінниця) під торгівельною назвою ЕРОТЕКС, який відноситься до місцевих вагінальних контрацептивів сперміцидної дії. Діючою речовиною є бензалконій хлорид — катіонна речовина, що змінює поверхневе натягнення клітинної мембрани. Молекули бензалконія хлориду мають гідрофільну і гідрофобні частини, які активно абсорбуються між поверхнями рідина-газ, рідина-рідина і рідина-тверде тіло. Завдяки цим властивостям поверхнево-активна речовина надає зволожуючу, пінотворну, розчинюючу, бактеріостатичну і бактерицидну дію (Лєвріє М., 1980).

Бензалконій хлорид, володіючи високою дифузійною здатністю, покриває піхву захисною плівкою, уповільнює рухову здатність сперматозоїда і згодом викликає розрив його мембрани. Ж. М. Газаєв (1971) довів, що розрив мембрани сперматозоїда відбувається в результаті дії бензалконія хлориду на біоелектричний баланс фосфоліпідно-протеїнового шару клітинної мембрани. При цьому вже через декілька секунд джгутики сперматозоїдів розпадаються, відділяються від голівок, які також швидко руйнуються і втрачають здатність до запліднення яйцеклітини.

Дуже важливо, що бензалконій хлорид у складі ЕРОТЕКСА надає антисептичну, бактерицидну і противірусну дію відносно основних збудників захворювань, що передаються статевим шляхом (ЗПСШ). Так, до нього чутливі гонококи, ентерококи, стафілококи, коринебактерії, хламідії, мікоплазми, тріхомонади, гарднерелли, гриби роду Candida, віруси герпесу, гепатиту В, цитомегаловіруси, збудник ВІЛ-інфекції. В той же час бензалконій хлорид не впливає на сапрофітну флору піхви у відмінність, наприклад, від ноноксинола-9 і на гормональний цикл на відміну від гормональних контрацептивів (D. Heather Watts, Lorna Rabe et al., 1999).

Висока ефективність протизаплідних засобів, діючою речовиною яких є бензалконій хлорид, підтверджена численними дослідженнями як зарубіжних (Лєвріє М., 1980), так і українських клініцистів (Вовк І.Б., 2000).

ЕРОТЕКС випускається у формі вагінальних суппозиторіїв, що містять 18,9 міліграм бензалконія хлориду, по 5 і 10 штук в упаковці, з додаванням ефірних масел троянди, лаванди або лимона, що додає їм аромат. При використанні ЕРОТЕКСА необхідно дотримуватись деяким правилам: суппозиторії слід вводити глибоко в піхву в положенні лежачи за 5 хв. до статевого акту. Мило і мильні розчини інактивують бензалконій хлорид, тому впродовж 2 год. до і після статевого акту не слід обмивати статеві органи мильною водою і проводити спринцювання піхви. При правильному використанні таких місцевих протизаплідних засобів, як ЕРОТЕКС, їх ефективність порівнянна з гормональними мікродозованими гестагенами або внутрішньоматочною спіраллю (індекс Перля, за даними Лєвріє М., 1980, не перевищує 0,68). При введенні ЕРОТЕКСА в піхву суппозиторій розчиняється за 5-10 хв. і діє протягом 4 год.

Висока контрацептивна ефективність досягається за рахунок потрійної дії:

  • негайної іммобілізації сперматозоїдів і швидкого їх руйнування;
  • плівкотвірній здатності препарату;
  • коагуляції цервікального слизу.

Таким чином, ЕРОТЕКС виробництва СП «Сперко Україна» є безпечним контрацептивом для місцевого використання і має ряд переваг:

  • практично повна відсутність протипоказань;
  • зручність використання;
  • препарат не проникає в кров і грудне молоко;
  • є місцевим антисептиком;
  • діє відносно основних видів збудників ЗПСШ;
  • не порушує сапрофітну флору піхви;
  • не впливає на гормональний фон організму;

Помітили помилку? Виділіть необхідний текст з помилкою і натисніть Ctrl+EnterСистема Orphus

Система Orphus