/  

Актуальні аспекти сучасної контрацепції

Н. А. Данковіч, канд. мед. наук, обласний фахівець з дитячої і підліткової гінекології, Київський обласний центр охорони здоров'я матері і дитини.

Планування сім'ї і регулювання народжуваності шляхом використання сучасних контрацептивних засобів є важливими чинниками, які сприяють збереженню здоров'я жінки. Саме контрацептиви дозволяють запобігти небажаній вагітності, уникнути абортів і пов'язаних з ними ускладнень. Особливо актуальною проблемою сучасної гінекології є запобігання вагітності у жінок з екстрагенітальною патологією. Пацієнтки з різними захворюваннями нирок, печінки, серцево-судинної системи відносяться до групи «підвищеного ризику», і настання вагітності, як правило, несприятливо впливає на стан їх здоров'я.

На особливу увагу в таких ситуаціях заслуговують підлітки. Прагнення їх до самостійності, наслідуванню і популярності серед однолітків приводить до раннього статевого життя. Взаємовідношення в середовищі підлітків непостійні, що веде до епізодичних або частих статевих контактів з різними партнерами. В результаті багато хто з них піддається високому ризику ранньої вагітності і розвитку захворювань, що передаються статевим шляхом (ЗПСШ). Наслідки цих захворювань, аборти, пологи в юному віці приводять в подальшому до безпліддя, підвищення ризику материнської і пренатальної смертності.

За останніх 20 років частота використання різних методів контрацепції у підлітків зросла з 58,1% в 1975 р. до 71,7% в 1995 році (І. К. Богатова, 1999). За даними автора, сучасні підлітки найчастіше користуються механічними методами контрацепції (17,3%), рідше хімічними засобами, ритмічним методом і перерваним статевим актом (11,8% — 13,4%), ще рідше — гормональними засобами і внутрішньоматочною контрацепцією (8,8% і 7,1% відповідно).

Україна займає одне з перших місць в Європі по кількості абортів і одне з останніх по рівню життя. У нашій країні щорік реєструють близько 50-60 випадків переривання вагітності на 1 тис. жінок. Співвідношення кількості абортів і пологів в Україні, за даними офіційної статистики, складає 145 : 100, а в Західній Європі — 10-15 : 100. У структурі материнської смертності в Україні на аборти припадає близько 23% (Р. В. Богатирьова, Г. К. Іркіна, 1997). У 10% жінок впродовж одного року після аборту діагностуються запальні захворювання статевих органів і протягом 4-5 років — порушення менструальної і репродуктивної функції. Питання негативного впливу на психічний стан жінки і перенесений нею стрес після аборту не викликає сумнівів.

Багато жінок після пологів не хочуть більше мати дітей або бажають відкласти вагітність хоч би на 2 роки. Контрацептивні методи, які використовують матері що годують, не повинні негативно впливати на вигодовування і здоров'я дитяти.

Таким чином, необхідність контрацепції не викликає сумнівів. На фармацевтичному ринку України представлений широкий спектр контрацептивних засобів, але потреба в надійних, безпечних і доступних за ціною препаратах як і раніше досить висока. Останнім часом з'явився новий вітчизняний препарат виробництва СП «Сперко Україна» (м. Вінниця) під торгівельною назвою «Еротекс», який відноситься до місцевих вагінальних контрацептивів сперміцидної дії. Діючою речовиною препарата, є бензалконія хлорид — катіонна речовина, що змінює поверхневе натягнення клітинної мембрани сперматозоїдів. Молекули бензалконія хлориду мають гідрофільну і гідрофобні частки, які активно абсорбуються між поверхнями рідина-газ, рідина-рідина і рідина-тверде тіло. Завдяки цим властивостям поверхнево-активна речовина проявляє зволожуючу, пінотворну, розчинювальну, бактеріостатичну і бактерицидну дію (М. Льовріє, 1980). Бензалконія хлорид, володіючи високою дифузійною здатністю, покриває піхву захисною плівкою, уповільнює рухову здатність сперматозоїдів і викликає розрив їх мембрани.

Ж. М. Газаєв (1971) довів, що розрив мембрани сперматозоїда відбувається в результаті дії бензалконія хлориду на біоелектричний баланс фосфоліпідно-протеїнового шару клітинної мембрани. При цьому вже через декілька секунд джгутики сперматозоїдів розпадаються, відділяються від голівок, які також швидко руйнуються і втрачають здатність до запліднення яйцеклітини.

Дуже важливо, що бензалконій хлорид у складі ЕРОТЕКСА надає антисептичну, бактерицидну і противірусну дію відносно основних збудників захворювань, що передаються статевим шляхом (ЗПСШ). Так, до нього чутливі гонококи, ентерококи, стафілококи, коринебактерії, хламідії, мікоплазми, тріхомонади, гарднерелли, гриби роду Candida, віруси герпесу, гепатиту В, цитомегаловіруси, збудник ВІЛ-інфекції. В той же час бензалконій хлорид не впливає на сапрофітну флору піхви у відмінність, наприклад, від ноноксинола-9 і на гормональний цикл на відміну від гормональних контрацептивів (D. Heather Watts, Lorna Rabe et al. 1999). Висока ефективність протизаплідних засобів, діючою речовиною яких є бензалконій хлорид, підтверджена численними дослідженнями як зарубіжних (Лєвріє М., 1980), так і українських клініцистів (Вовк І.Б., 2000).

У 2001 році відділенню планування сім'ї КОЦОЗМіД був наданий препарат «Еротекс» виробництва СП «Сперко Україна» (м. Вінниця) у формі вагінальних суппозиторіїв для проведення клінічного вивчення його ефективності і безпеки. У дослідження були включені 50 жінок репродуктивного віку, що потребують контрацепції. За віком пацієнтки розподілилися таким чином: до 20 років — 18, від 21 до 30 років — 26 і від 30 до 40 років — 6 жінок. Всім пацієнткам проводили гінекологічний огляд до початку використання «Еротекса» і в процесі його використання через 1, 2 і 3 місяці. При зборі гінекологічного анамнезу з'ясувалося, що 10 обстежених вже використовували як місцеву контрацепцію вагінальні суппозиторії «Еротекс» до початку спостереження протягом 3 і більше місяців. Таким чином, тривалість вживання ними «Еротекса» склала більше 6 місяців.

В процесі спостереження за пацієнтками нами використовувалися традиційні клінічні, лабораторні і інструментальні методи дослідження. Необхідно підкреслити, що попередні обстеження, які включали гінекологічний огляд, цитологічний аналіз вагінальних виділень і бактеріологічне дослідження вагінальної мікрофлори виявили наявність бактеріального вагіноза у 36 жінок, ендоцервіциту — в 14, ерозії шийки матки — в 6, хронічного сальпінгоофоріта — у 15 пацієнток.

Проведене нами вивчення ефективності препарату «Еротекс» дозволило визначити, що при його використанні вагітність не настала ні у однієї жінки. Цей результат, як ми вважаємо, був досягнутий в першу чергу завдяки вираженим сперміцидним властивостям препарату, а також проведенню навчання кожної жінки правилам вживання «Еротекса». Переносимість препарату також виявилася хорошою. Печіння слизистої оболонки піхви або подразнення відмічене лише в 3 випадках (у тому числі в 1 випадку у сексуального партнера жінки після багатократного вживання препарату протягом однієї доби). У зв'язку з подібною індивідуальною непереносимістю препарату ці пацієнтки припинили вживання даного методу контрацепції або на якийсь час (2 випадки ), або остаточно (1 випадок). Динаміка подальшого спостереження за пацієнтками, що застосовували даний контрацептивний засіб, показала його позитивний антисептичний і протизапальний ефекти у жінок із запальними захворюваннями полових органів. Так, пацієнтки відзначали зменшення виділень із статевих шляхів та свербіння слизової оболонки піхви. У аналізі вагінальних виділень у них відмічено зменшення кількості лейкоцитів в 80% випадків. Бактеріологічне дослідження, що раніше виявило кандідоз у 28 жінок, наявність піогенного стрептокока в 14, піогенного стафілокока в 10 обстежених, після використання «Еротекса» показало зниження частоти їх виявлення в середньому в 2 рази. Ні в однієї з пацієнток не відмічено патологічних відхилень з боку кліток циліндрового і плоского епітелію шийки матки. Слідує також особливо підкреслити, що всі пацієнтки відзначали зручність у вживанні суппозиторіїв «Еротекс».

Таким чином, проведене нами дослідження показало високий контрацептивний ефект препарату «Еротекс», і, крім того, нами був виявлений його терапевтичний ефект при запальних захворюваннях слизистої оболонки піхви. При недостатній вологості слизової оболонки піхви можна рекомендувати змочування суппозиторія чистою водою перед його використанням. Вагінальні суппозиторії «Еротекс» виробництва СП «Сперко Україна» є ефективним і безпечним контрацептивом для місцевого вживання і мають ряд переваг:

  • практично повна відсутність протипоказань;
  • зручність вживання;
  • препарат не проникає в кров і грудне молоко;
  • є місцевим антисептиком;
  • ефективний відносно основних видів збудників ЗПСШ;
  • не порушує сапрофітну флору піхви;
  • не впливає на гормональний фон організму;
  • доступний за ціною.

Перед використанням препарату рекомендується ретельно вивчити інструкцію для медичного використання, що значно підвищує ефективність даного методу контрацепції.

Стаття надрукована в журналі ПРОВІЗОР №10\2002

Помітили помилку? Виділіть необхідний текст з помилкою і натисніть Ctrl+EnterСистема Orphus

Система Orphus