/  

До питання зручності, ефективності та безпечності застосування сучасного місцевого контрацептиву «Еротекс»

Вінницький національний медичний університет ім. М.І. Пирогова, кафедра акушерства та гінекології№2
МИХАЛЬЧУК М.А., кандидат мед. наук, доцент кафедри, ДЗИСЬ Н.П., кандидат мед. наук кафедри акушерства та гінекології №2

На сьогоднішній день раціональний вибір протизаплідних засобів є основою для планування сім'ї. В Україні щорічно реєструють близько 50-60 випадків переривання вагітності на 1 тис. жінок. Співвідношення кількості абортів і пологів в Україні, за даними офіційної статистики, становить 145:100, а в Західній Європі - 10-15:100.

У структурі материнської смертності в Україні на долю абортів припадає близько 23%. У 10% жінок протягом одного року після аборту діагностуються запальні захворювання статевих органів і протягом 4-5 років - порушення менструальної і репродуктивної функції. Питання негативного впливу аборту на психічний стан жінки не викликає сумнівів.

Останнім часом важливу роль у збереженні репродуктивної функції населення відіграють методи контрацепції, які не тільки попереджують небажану вагітність, але й знижують ризик інфікування захворюваннями, що передаються статевим шляхом (ЗПСШ). Тому вибір певного методу контрацепції, враховуючи можливість належності пацієнтки до груп ризику, є надзвичайно важливим у профілактиці цих захворювань. Гормональні контрацептивні засоби не захищають від ЗПСШ, запальних захворювань органів малого таза та мають цілу низку протипоказань до застосування.

Чітке дотримання рекомендацій щодо застосування засобів місцевої контрацепції чоловіками і жінками не тільки попереджує незаплановану вагітність, але і знижує ризик ЗПСШ та низки запальних захворювань.

Місцеве використання різних речовин є одним з найдавніших методів контрацепції. Єгипетські папіруси, датовані 1850 роком до н.е., містять рекомендації щодо використання меду або пасти із посліду крокодила, які необхідно вводити у піхву перед кожним статевим контактом. У Стародавній Греції Аристотель відмічав, що жінка може уникнути небажаної вагітності, змазуючи шийку матки кедровим маслом або свинцевою маззю. Як засіб місцевої контрацепції також використовували тампони з листя м'яти, акації, часнику.

Вважається, що сучасна контрацепція зародилася в 1881 році завдяки німецькому медику Менсингу. Він втілив у практику діафрагму - сучасну версію старого методу, який використовував ще Казанова. Приблизно в цей же час з'явився і перший презерватив з каучуку. У 1928 році з'явилась перша внутрішньоматкова спіраль, яка знайшла своє місце в контрацепції лише після Другої світової війни. Справжня революція в історії контрацепції відбулась після створення у 1954 році першої гормональної пігулки, яка отримала велику популярність і відкинула на задній план всі інші методи контрацепції аж до початку 80-х років. З появою СНІДу, з доведеною етіологічною роллю вірусу папіломи у виникненні онкологічних захворювань шийки матки, широкого спектру захворювань, що передаються статевим шляхом, сучасні засоби для місцевої контрацепції стають все більш популярними, а застосування є виправданим, враховуючи їх противірусні та бактерицидні властивості.

Місцеві контрацептиви повинні відповідати трьом основним вимогам:
  • безпечність;
  • ефективність;
  • зручність використання.
Цим вимогам відповідають препарати, що створені на основі хлориду бензалконію, який має водночас ефективну сперміцидну та антисептичну дію.

Доведено, що хлорид бензалконію має пряму інгібуючу дію на активність вірусної реверсивної транскриптази ВІЛ-1 людини при застосуванні його в концентрації 0,05%. На відміну від інших засобів, наприклад ноноксинолу-9, хлорид бензалконію не проникає ні в кров, ні в материнське молоко, не впливає на нормальну мікрофлору піхви та не пошкоджує слизову.

Одним з таких місцевих контрацептивів на основі хлориду бензалконію є Еротекс, виробництва СП «Сперко Україна», м. Вінниця.
Метою нашого дослідження було підтвердження даних про ефективність та безпечність використання вагінальних супозиторіїв Еротекс як сперміцидного контрацептивного препарату у жінок репродуктивного віку. Нами також вивчався такий показник, як комфортність використання, вплив на ступінь чистоти піхви. Цей показник особливо важливий стосовно засобів місцевої контрацепції, оскільки ефективність його значною мірою залежить від правильного використання.

У нашому дослідженні брали участь 32 жінки віком від 19 до 38 років, які знаходились під спостереженням у жіночій консультації 2-го пологового будинку м. Вінниці. Всі пацієнтки мали вищу та середню освіту. Згідно з даними, середня кількість статевих партнерів - 1, середня кількість вагітностей - 1,03 на пацієнтку, кількість пологів - 0,53, абортів - 0,5. У всіх жінок менструальна функція не порушена, середня тривалість циклу - 27+2,7 днів, кров'янисті виділення - 5±1,4 днів (табл. 1).

Табл. 1. Клінічна характеристика пацієнток  
Вік (років) Від 19 до 38
Кількість вагітностей 1,03
Кількість пологів 0,53
Кількість абортів 0,5
Освіта:
вища
середня спеціальна

15/32
17/32
Середня частота контактів (на тиждень) 2,3 + 04
Середня тривалість менструального циклу (днів) 27+2,7
Середня тривалість менструації (дні) 5+1,4

В анамнезі 12 пацієнток (37,5%) мали протипоказання до використання інших методів контрацепції (КОК, ВМС).

Призначення супозиторіїв Еротекс проводилось з урахуванням протипоказань до використання. Препарат не призначався при наявності в анамнезі алергічних реакцій на хлорид бензалконію, а також при проведенні в той момент будь-якого місцевого лікування.

Таким чином, у групу дослідження ввійшли жінки дітородного віку з нормальною репродуктивною і менструальною функцією, регулярними статевими контактами.

Упродовж 3-х місяців всім пацієнткам проводились типові дослідження з виявленням скарг, визначенням ступеня чистоти піхви та шийки матки.

Тривалість і частота використання Еротексу склала 2-3 рази на тиждень протягом 3-х місяців.

Відмічена добра ефективність препарату: у жодної пацієнтки в період використання.

Препарат добре переносився. У 5 жінок з групи дослідження відмічалось свербіння в ділянці піхви до застосування препарату. Після його використання свербіння було відмічене в однієї пацієнтки. Результати лабораторних досліджень, проведених після використання препарату, статистично не відрізнялись від початкових даних (табл. 2).

Табл. 2. Оцінка переносимості та безпечності препарату Еротекс

Побічні ефекти

До використання

Після використання

Печіння

3/32

3/32

Підвищена вологість

8/32

14/32

Свербіння

5/32

1/32

Гіперемія слизової

0/32

0/32

Сухість піхви

6/32

0/32

рН піхви

5,2 ± 0,4

4,8 ± 0,2

Ступінь чистоти:

III

IV


24/32

8/32


28/32

4/32

Оглядові дослідження слизової піхви та шийки матки в динаміці показали, що препарат не впливає на її стан.
Таким чином, результати проведених досліджень свідчать, що препарат добре переноситься, не подразнює слизову оболонку піхви, має властивості антисептика, простий та зручний у використанні.

Література:

  1. Жан Коен. Взгляд на местную контрацепцию. //Репродуктивное здоровье женщины. -№4 (16), 2003 –с.91-93
  2. В.Ф. Коколина. Современные аспекты контрацепции.//Российский вестник акушера - гинеколога . - №2, 2004 - С. 60-68.
  3. Ж--К. Шерман. Хлористый бензалконий - спермицид и антисептик. /Научньїй обзор для медицинских работников, 1998. – с. 24
(Надруковано в журналі «Нова медицина» №2 (25)\ 2006)

В анамнезі 12 пацієнток (37,5%) мали протипоказання до використання інших методів контрацепції (КОК, ВМС).

Помітили помилку? Виділіть необхідний текст з помилкою і натисніть Ctrl+EnterСистема Orphus

Система Orphus