/  

Протягом останнього десятиліття усе більшим попитом користуються препарати рослинного походження, які у багатьох випадках є вагомою альтернативою лікарським засобам хімічної природи. З одного боку, це пояснюється свого роду кризовим періодом, який пережила фармакологія, тенденціями пошуку оптимальних препаратів, а з іншого боку можливістю переосмислення цілющих ефектів натуральних засобів, базуючись на досягненнях сучасних парамедичних наук. Метою даного дослідження було порівняльне вивчення терапевтичної ефективності фітопрепарату СЕДАСЕН у групі невротичних, соматоформних та пов'язаних зі стресом розладів (рубрика F4 МКХ – 10).

Препарат СЕДАСЕН (виробництво фірми Сперко Україна) випускається в капсулах (по 20 шт. в упаковці). До його складу входить екстракт валеріани – 125 мг; екстракт м'яти перцевої – 25 мг; екстракт меліси – 25 мг. Препарат зручний для використання, має приємний смак і запах. СЕДАСЕН вигідно поєднує високі технології виробництва, натуральну якісну сировину і доступні для споживача ціни, що дає йому змогу зайняти чільне місце серед багатьох фітопрепаратів на нашому ринку. Призначається СЕДАСЕН 3-4 рази на добу (перед їжею і перед сном) по 1-2 капсули. Подамо короткий опис фармакологічних властивостей компонентів СЕДАСЕНУ.

Валеріана лікарська (valeriana officinalis L.) Кореневище і корені валеріани містять до 3,5% ефірної олії, ізовалеріанову кислоту, борний ізовалеріанат, борнеол, борнеолові ефіри мурашиної, масляної та оцтової кислот, пінени, сескветерпени, спирти, ряд алкалоїдів і глікозидних сполук, дубильні речовини, смоли, кетони, крохмаль і ряд органічних кислот (пальмітинову, стеаринову, яблучну, оцтову та ін.).
Валеріана впливає седативно і транквілізуюче на ЦНС, регулює серцеву діяльність, має спазмолітичні та жовчогінні властивості, підсилює секрецію залозистого апарату шлунково-кишкового тракту. Тому показаннями до застосування валеріани є широке коло розладів: невротичні стани, соматоформні вегетативні дисфункції, функціональні розлади серцево-судинної системи і шлунково-кишкового тракту. Препарати валеріани добре переносяться. Побічні ефекти виникають при тривалому застосуванні і передозуванні і проявляються у вигляді седації, сонливості, пригніченості, що швидко зникає після зниження дози чи скасування препарату.

М'ята перцева (Mentha piperita L) У листі м'яти міститься не менше 2% ефірної олії, ментол та ефіри ізовалеріанової й оцтової кислот. Крім того, до складу листя входять органічні кислоти, дубильні речовини, флавоноїди, каротин, бетаїн, гесперидин, мікроелементи (мідь, марганець, стронцій).
М'ята має заспокійливу, спазмолітичну, жовчогінну, антисептичну, болезаспокійливу дію, здійснює коронаророзширюючий ефект, підсилює капілярний кровообіг і перистальтику кишечнику. М'ята підсилює секрецію травних залоз, поліпшує апетит, підвищує жовчовиділення, знижує тонус гладкої мускулатури кишечнику, жовчо- і сечовивідних шляхів, здійснює слабкий гіпотензивний ефект.
Препарати м'яти застосовуються при шлунково-кишкових захворюваннях, запальних захворюваннях верхніх дихальних шляхів, мігрені, невралгіях, функціональних серцево-судинних захворюваннях, невротичних розладах. Застосування м'яти у вигляді екстракту практично не має побічних ефектів.

Меліса лікарська (Melissa officinalis L) Листя меліси містить до 0,2% ефірної олії, його основними компонентами є гераніол, ліналоол, цитронелол, цитраль, дубильні речовини, гіркоти, слиз, ряд смол.
Меліса має седативну, спазмолітичну дію, ефективна при усуненні астено-депресивних станів, цефалгій, анемії, запаморочення; має противірусну активність. У вигляді інгаляцій застосовують при бронхо-легеневій патології. У гінекологічній практиці – при дисфункціональних маткових кровотечах. Передозування може викликати зниження артеріального тиску, сонливість, млявість.
Таким чином, фармакологічні властивості компонентів препарату СЕДАСЕН пояснюють його ефективність при розладах рубрики F4.
Ефективність препарату СЕДАСЕН вивчалася в зіставленні з іншими психотропними препаратами. Для дослідження нами було сформовано 2 групи пацієнтів, що істотно не відрізнялись за віком і статтю, нозологічними рубриками. У кожну групу входило по 40 хворих: пацієнти першої групи одержували монотерапію препаратом СЕДАСЕН; пацієнти другої групи – комплексну психофармакотерапію (мебікар + малі дози амітриптиліну (25#50мг) + ноотропи чи малі дози бензодіазепінів (сібазон 510 мг/добу) + полівітаміни). Тривалість дослідження -1 місяць; за цей час усі пацієнти оглядалися мінімум 4 рази: перед початком дослідження і потім через кожні 10 днів. Середній вік першої групи становив 33,8±4,3 років; другої – 34,2± 3,7 років. До першої групи входило 16 чоловіків і 24 жінки, до другої – 17 і 23, відповідно.

Для дослідження відбиралися пацієнти з перевагою загальноневротичної симптоматики. При цьому вираженість невротичного розладу була легкого чи середнього ступеня. 25 пацієнтів першої групи і 23 другої одержували медичну допомогу амбулаторно, інші проходили лікування в режимі напівстаціонару у відділенні невротичних і соматоформних розладів психотерапевтичного центру №7 Кримської Республіканської клінічної психіатричної лікарні №1.
Даний підбір пацієнтів не випадковий і відображає розлади, які найчастіше зустрічаються у практиці не тільки лікарів- психіатрів, але й інтерністів, у тому числі амбулаторно. Ефективність терапії оцінювалася клініко-психопатологічно. Редукція симптоматики хвороби розглядалася за основними клінічними характеристиками, що варіюють від 0 (відсутність симптоматики) до 10 балів (максимальна виразність):

1). Астенічний симптомокомплекс:
а) фізичний компонент: стомлюваність, млявість, слабкість, дисомнії, цефалгії та ін.;
б) психічний компонент: дратівливість, коливання настрою, неуважність, загальмованість, зниження інтелектуальної продуктивності.

2). Соматоформні вегетативні розлади:
а) серцево-судинної системи: запаморочення, тахікардія, коливання АТ, цефалгії та ін.;
б) шлунково-кишкового тракту: диспепсія, спастичний біль, зниження апетиту та ін.;
в) інші (дихальні, урогенітальні).

3). Афективні розлади: пригніченість, зниження настрою, тривожність, страх, іпохондричність. Терапевтична динаміка, що виражається в редукції хворобливої симптоматики в обох досліджуваних групах на окремих етапах терапії (кожні 10 днів).  Терапевтична ефективність препарату СЕДАСЕН порівняна з ефективністю комплексної терапії в групі невротичних розладів легкого і середнього ступеня вираженості на всіх етапах лікування при оцінці стану пацієнтів у цілому. Оцінюючи вплив на окремі групи симптомів, варто виділити ряд важливих моментів.

У жодного з обстежених пацієнтів, що одержують СЕДАСЕН, практично не виявлено побічних ефектів, що сприяло більш ефективному усуненню астенічного симптомокомплексу в першій декаді дослідження, особливо його психічного компоненту. Відсутність вираженої седації, сонливості, млявості, холінолітичних ефектів сприяло позитивному сприйняттю препарату, дозволило підвищити адаптивні здібності, що важливо для пацієнтів, які ведуть активний спосіб життя (амбулаторна терапія).

З огляду на фармакологічну активність компонентів СЕДАСЕНУ стосовно соматоформних шлунково-кишкових розладів, правомірно було очікувати його високу ефективність у даній групі невротичних розладів. Як показали результати нашого порівняльного дослідження, СЕДАСЕН давав більш виражений і швидкий ефект, поліпшуючи апетит, усуваючи диспепсичні розлади, спазми, больовий синдром.

При афективних розладах ефект СЕДАСЕНУ наступав повільніше, ніж при комбінованій терапії. Отже, у групі тривожно-фобічних невротичних розладів доцільне введення препарату в терапевтичний комплекс. Крім цього, слід зазначити логічність призначення СЕДАСЕНУ для підтримуючої терапії і реабілітаційних заходів у всіх групах невротичних і соматоформних розладів, соматогенних станів.

Висновки: Препарат СЕДАСЕН має високу терапевтичну ефективність у групі невротичних розладів з перевагою загально- невротичної, соматоформної вегетативної дисфункції шлунково-кишкового тракту і серцево-судинної системи, гарно переноситься, зручний у застосуванні, доступний і доцільний як у якості монотерапії зазначених розладів, так і в комплексній активній і підтримуючій терапії широкого спектра невротичних і соматоформних розладів. Це створює передумови для активного застосування препарату СЕДАСЕН не тільки в практиці граничної психіатрії, амбулаторній службі, але й у загальномедичній мережі.

Помітили помилку? Виділіть необхідний текст з помилкою і натисніть Ctrl+EnterСистема Orphus
Система Orphus