/  

Мікози стоп: лікування та профілактика

Грибкові ураження шкіри називаються мікозами. Ураження шкіри стоп грибками надзвичайно широко поширене. Захворювання шкіри, нігтів і волосся, що викликаються грибками (мікози), вражають до 20% працездатного населення країн Європи. Досить серйозною є проблема грибкових хвороб в Україні. За результатами обстеження жителів України, мікози стоп є у 24% працездатних громадян. Грибки, які викликають мікози стоп, є умовно патогенними організмами.

Клінічні симптоми хвороби спостерігаються далеко не у всіх інфікованих і виникають лише при певному стані організму. Малосимптомні, так звані «стерті форми», зазначаються у переважної більшості інфікованих людей (90-93%).

Важливу роль відіграють анатомо-фізіологічні особливості стоп, зокрема міжпальцевих проміжків, які служать, як правило, місцем первісної локалізації грибкових (мікотичних) процесів. У вузьких міжпальцевих проміжках при носінні тісного взуття виникає підвищена вологість, зменшується кислотність шкіри, виникає пошкодження, що «відкриває ворота» для початку розмноження грибків.

Як предумовлюючий фактор слід відзначити плоскостопість. У осіб з плоскостопістю спостерігається більш упорний перебіг мікозів зі схильністю до рецидивів хвороби і резистентністю до проведеної терапії. Захворюванню мікозом стоп в значній мірі сприяє підвищена пітливість ніг як порушення дихання шкіри ніг, внаслідок носіння закритого гумового взуття, а також взуття та іншого одягу із синтетичних матеріалів.

Резервуаром грибків, що викликають мікози стоп, є хвора людина. Вона служить джерелом зараження навколишніх здорових осіб. Встановлено, що в умовах підвищеної вологості та температури повітря (в таких приміщеннях як душові спортзалів, басейнів та саун) грибки не тільки можуть тривалий час зберігати свою життєздатність, але і розмножуватися на підніжних решітках, лавках і т.п. Передача хвороби здійснюється безпосередньо від хворого до здорового при прямому контакті або ж через різні речі і предмети, які оточують хворого, на яких можуть зберігатися життєздатні грибки. Тому максимальна захворюваність на мікоз стоп реєструється серед користувачів громадськими душовими і обслуговуючого персоналу, де переплітається прямий і непрямий контакт здорових і хворих  відвідувачів.

Ураженість працівників саун та басейнів для плавання, дорослих спортсменів-плавців в 3-4 рази вище хворих шкірних клінік, які є свого роду контрольною групою, оскільки серед них є особи різних професій, статі і віку. Виявлена пряма залежність частоти реєстрації мікозів стоп від тривалості відвідування зазначених закладів. Безладне користування чужим взуттям може призвести до значного поширення мікозів стоп в різних спортивних закладах. Це підкреслює важливість своєчасної профілактики грибкових захворювань шкіри сучасними протигрибковими засобами.

Мікоз стопи майже завжди починається як на підошві, так і в межпальцевих складках. При цьому з'являється ледь помітне лущення або ж невелике почервоніння, що переходить у поверхневу тріщинку спочатку між четвертим і п'ятим пальцями стоп, так як ці пальці щільніше прилягають один до одного і більше пошкоджуються від поту. При цьому виникає відчуття свербіння. В подальшому при загостренні процесу ці прояви можуть трансформуватися в більш складні форми, з виникненням бульбашок з товстої рогової покришки, які іноді зливаються, утворюючи великі багатокамерні бульбашки. Після їх розкриття з'являються мокнучі ерозовані поверхні, що супроводжуються значними запальними явищами. Виникають інтенсивний свербіж, печіння, біль.

Лікування мікозів стоп є досить складним, що обумовлено значною стійкістю та швидкою адаптацією збудників до лікарських препаратів, у зв'язку з чим досить актуальним є питання профілактики виникнення захворювання.
Одним із сучасних антимікотиків є кетоконазол — діюча речовина крему Кетодін.

Висока ефективність препарату відзначається багатьма дослідженнями. Клінічні випробування крему Кетодін на кафедрі дерматовенерології Київської медичної академії післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика показали:

  1. Кетодін крем має високу клінічної ефективністю при грибкових захворюваннях шкіри.
  2. Ефективний для проведення місцевого лікування та профілактики грибкових захворювань шкіри і нігтів у пацієнтів дорослого і дитячого віку.
  3. Володіє широким спектром протигрибкової дії на основних збудників грибкових захворювань.
  4. Завдяки вдалому підбору основи крему Кетодін, забезпечується швидке проникнення кетоконазолу у всі шари ураженої грибками шкіри.
Слід зазначити, що для багатьох хворих із супутніми захворюваннями внутрішніх органів, безпечне місцеве лікування є єдино можливим.
При нанесенні Кетодін крему на шкіру ефективні концентрації кетоконазола зберігаються всередині і на поверхні епідермісу протягом 72 годин після відміни препарату, що пояснюється спорідненістю препарату до кератинізованих тканин. Кетодін можуть застосовувати діти з періоду новонародженості, дорослі і навіть вагітні, що говорить про його безпеку.
Завдяки фармакологічним властивостям кетоконазола, до крему Кетодін не знижується чутливість грибків, що дає можливість призначати його без проведення додаткових мікроскопічних досліджень. Добре підібрана основа крему Кетодін забезпечує вже з перших аплікацій швидкий терапевтичний ефект: шкіра стає м'якою, еластичною, гояться тріщини, зменшується або зникає свербіння.

Кетодін крем застосовується 1-2 рази на день. Тривалість використання Кетодін крему — 7-14 днів. Препарат не викликає подразнення шкіри навіть при нанесенні на запальні вогнища мікозу стоп з наявністю в них бульбашок, тріщин та ерозій. Кетодін крем є ефективним лікарським препаратом для лікування хворих різними формами мікозів.
Профілактика грибкових уражень шкіри полягає, перш за все, в суворому дотриманні гігієнічних правил в роздягальнях спортзалів, душових, в басейнах, спортивних установах і т.п.

Індивідуальна профілактика полягає:

  • у використанні індивідуальних тапочок при відвідуванні душових і басейнів з наступною дезінфекцією тапочок після кожного відвідування;
  • митті ніг після відвідування спортзалів, ретельному їх висушуванні з наступною обробкою міжпальцевих складок і підошовних поверхонь стоп фунгіцидними препаратами (наприклад, кремом Кетодін);
  • правильно підібраному сезонному взутті, добре вентильованому в жарку пору року;
  • систематичному гігієнічному догляду за ногами, включаючи щоденне миття ніг, своєчасне лікування плоскостопості, підвищеної пітливості;
  • дотримання необхідних гігієнічних заходів на побутовому рівні (користуватися тільки індивідуальними кімнатними тапочками, рушниками для ніг, губками, мочалками, ні в якому разі не можна взувати чуже взуття без попередньої дезінфекції).

Помітили помилку? Виділіть необхідний текст з помилкою і натисніть Ctrl+EnterСистема Orphus
Система Orphus