/  

Як провести огляд молочної залози?

З 10 виявлених у молочній залозі змін 9 виявляють самі жінки, оскільки ніхто не знає стан своїх молочних залоз краще їх. Зрозуміло, мова йде про жінок, що оволоділи методикою самообстеження - самим простим і доступним способом вчасно виявити неполадки в молочних залозах.
У відповідності з рекомендаціями Американського інституту акушерства та гінекології проводити огляд молочних залоз необхідно систематично, сприймаючи процедуру як звичайну та необхідну частину контролю за станом свого здоров'я.
Обстеження краще проводити в один і той же день менструального циклу, тому що протягом місяця відбуваються зміни розміру і структури грудей. Найбільш вдалий час - на 5-6 день від початку менструації, коли молочна залоза знаходиться в розслабленому стані, а при настанні менопаузи - в один і той же день кожного календарного місяця. Проводьте обстеження щомісяця, але не частіше — інакше кожного разу зміни можуть бути дуже незначними, щоб ви їх помітили. Здійснюйте обстеження при доброму освітленні.
Приступаючи до самообстеження, намагайтеся заспокоїтися і розслабитися. Пам'ятайте, що більшість виявлених у молочній залозі змін є доброякісними.
Обстеження складається з 6 етапів, але при правильній і послідовної організації займає небагато часу.

Перший етап: огляд білизни

Незначні виділення з соска можуть залишатися непоміченими на його поверхні, але залишати сліди на бюстгальтері. Тому необхідно ретельно його оглянути: чи немає на ньому слідів виділення у вигляді кров’яних, бурих, зеленуватих або жовтуватих плям.

Другий етап: загальний вигляд залоз

1. Роздягніться до поясу, встаньте перед дзеркалом. Вільно опустіть руки. Уважно огляньте в дзеркалі кожну залозу. Перевірте, чи немає змін величини, форми, контурів грудей (одна залоза може бути трохи більша, це нормально). Зверніть увагу на симетричність обох залоз, чи розташовані залози на одному рівні, чи рівномірно вони рухаються при піднятті і закладі рук за голову, нахилах, поворотах праворуч і ліворуч. Чи немає фіксації або зміщення однієї з залоз в сторону? (Мал.1)

2. Підніміть руки перед дзеркалом вгору. Знову огляньте по черзі молочні залози, звертаючи увагу на зміщення їх догори, в сторони або донизу; зміна форми з утворенням підвищення, западання, втягування шкіри або соска; поява крапель рідини з соска при цих рухах. (Мал.2)

Третій етап: стан шкіри

Чи еластична шкіра, чи добре вона збирається в складки?
Чи відзначаються зміни кольору, наявність почервонінь окремих ділянок, висипки, змін, які нагадують "лимонну кірку". Перевірте, чи немає ущільнень, набухання, ямочок або горбиків, втягнутої і зморщеної шкіри.
Не слід брати тканину молочної залози в складки між пальцями, так як через її сегментарну будову може створитися помилкове враження пухлинного ущільнення.

Четвертий етап: обстеження в положенні стоячи

Цей етап зручно проводити у ванній кімнаті. Намилені пальці рук будуть сприяти обстеженню молочних залоз. Якщо обстеження проводиться в кімнаті, рекомендується використовувати лосьйон або крем. Правою рукою обстежуйте ліву залозу, а лівою - праву. Пальпація проводиться подушечками, а не кінчиками пальців, чотирма або трьома зімкнутими пальцями, круговими рухами. Великий палець в пальпації участі не бере. При великих розмірах залози протилежна рука підтримує її.
Спочатку проводиться так зване поверхневе промацування, коли подушечки пальців не проникають у товщу залози, що дає можливість виявити невеликі утворення, розташовані безпосередньо під шкірою. Потім проводиться глибоке промацування, коли подушечки пальців послідовно досягають ребер. Пальпацію слід проводити від ключиці до нижнього краю ребер і від грудини до пахвової лінії, включаючи пахвову область, де можливе виявлення збільшених лімфовузлів. (Мал.3)

П'ятий етап: пальпація в положенні лежачи

Це найбільш важлива частина самоперевірки, тому що тільки так можна добре обстежити всі тканини. При цьому відзначають, які молочні залози на дотик під пальцями і запам'ятовують ці відчуття.
Пальпації проводять, лежачи на порівняно твердій, пласкій поверхні; можна підкласти під обстежувану залозу валик або жорстку подушку, руку витягнути уздовж тулуба або завести за голову. (Мал.4)
Пропонується два методи пальпації:

1. Метод квадратів, коли вся поверхня передньої грудної стінки від ключиці до реберного краю і молочна залоза умовно діляться на невеликі квадрати. Обстеження проводиться послідовно в кожному квадраті зверху вниз, ніби сходами. (Мал.5)


2. Метод спіралі, коли обстеження молочної залози проводиться по спіралі у вигляді концентричних кіл, починаючи від пахви і до соска.

Подушечки пальців роблять кругові рухи, рухаючись в напрямку соска. (Мал.6)

Шостий етап: обстеження соска


При огляді сосків необхідно визначити, чи немає змін їх форми та кольору, чи не втягнуті. Чи є мокнуття, виразки або тріщини. Необхідно промацати сосок і подсоскову ділянку.

Ця зона в жінок досить чутлива і у деяких супроводжується еротичними або неприємними відчуттями.
На закінчення потрібно обережно взяти сосок великим і вказівним пальцями і натиснути на нього, відзначаючи при цьому характер виділень з нього або відсутність їх. (Мал.7)
Якщо ви вважаєте, що з моменту останнього огляду відбулися помітні зміни, ви повинні негайно звернутися до лікаря.

Помітили помилку? Виділіть необхідний текст з помилкою і натисніть Ctrl+EnterСистема Orphus
Система Orphus