/  

Види контрацепції

Збереження репродуктивного здоров'я — це допомога жінкам та подружнім парам у народженні бажаних дітей, запобіганні вагітності, регулюванні перерви між вагітностями, вибір часу народження дитини в залежності від віку батьків та інших факторів, визначення кількості дітей в сім'ї.

Контрацептиви відносяться до найбільш широко досліджених препаратів у світі. Ці дослідження проводяться для забезпечення безпеки і якості протизаплідних засобів, щоб жінки і чоловіки могли переконатися у тому, що переваги від застосування контрацептивів набагато переважають ризики.

Єдиної міжнародної класифікації методів контрацепції не існує. За механізмами дії можна визначити такі види контрацепції.
 • Бар’єрні контрацептиви: сперміциди, губки, презервативи (чоловічий та жіночий), діафрагми, ковпачки;
 • Природні методи: календарний, метод цервікального слизу, симптотермальний метод.
 • Внутрішньоматкові контрацептиви;
 • Гормональна контрацепція;
 • Метод лактаційної аменореї;
 • Стерилізація;
Усі методи контрацепції мають різну ефективність, яка визначається за кількістю вагітностей через 1 рік. Показники ефективності відрізняються від того, як використовуються методи контрацепції. Якщо метод застосовується правильно, то вагітність наступає дуже рідко. На практиці це означає, що існує висока ймовірність того, що жінка буде продовжувати прийом того контрацептиву, який обрала вона сама, на відміну від контрацептивного методу, обраного за неї іншою особою.

СПЕРМІЦИДИ

На сьогоднішній день найбільш розповсюдженним є використання з метою місцевої контрацепції препаратів з хлоридом бензалконія.
За хімічною структурою сперміцидами є: хлорид бензалконію, нітрат фенілртуті, ноноксинол-9, менефегол, хінозол, борна кислота та лимона кислота.

Хлорид бензалконію має виражену сперміцидну дію, що перевищує у 4 рази активність препаратів на основі ноноксинола-9.

За лікарською формою засоби місцевої контрацепції підрозділяються на: вагінальні супозиторії, вагінальні пінисті таблетки, крем, тампони, капсули, аерозолі (піни), розчинні плівки, губки.

В Україні серед зареєстрованих сперміцидів найбільшою популярністю користується Еротекс у вигляді вагінальних супозиторіїв з діючою речовиною бензалконію хлорид та наявністю 3 різних видів з ефірними маслами лаванди, лимону та троянди.

Протизаплідні властивості Еротексу пов'язані зі здатністю руйнувати мембрани сперматозоїдів. За декілька секунд бензалконію хлорид імобілізує сперматозоїди та руйнує їх. Протизаплідна дія препарату Еротекс також реалізується за рахунок згущення цервікального слизу та утворення плівки, завдяки чому зменшується здатність сперматозоїдів проникати у шийку матки.

За умови правильного використання контрацептивна ефективність хлорид бензалконію досягає рівня гормональних методів контрацепції. Хлорид бензалконію (Еротекс) має антисептичну та протимікробну дію, яка поширюється на гриби Candida, стафілококи, та інші збудники. Еротекс не містить гормонів і тому не впливає на гормональний фон і нормальну вагінальну мікрофлору жінки, не всмоктується в кров та в материнське молоко.

Контрацептивна ефективність сперміцидів залежить від бажання жінки дотримуватись кількох простих правил з інструкції по застосуванню. Місцева контрацепція за допомогою сперміцидів підходить для всіх жінок репродуктивного віку, особливо у випадках, коли її переваги є незаперечними:

 • у післяпологовий період та період лактації;
 • при наявності протипоказань до гормональної та внутрішньоматкової контрацепції;
 • при пропуску прийому гормонального контрацептиву;
 • у пременопаузальний період;
 • при потребі у додатковому зволоженні статевих шляхів;
 • при нерегулярних статевих контактах, оскільки немає необхідності у тривалому застосуванні інших методів контрацепції;
 • у період заміни внутрішньоматкового засобу чи перерві у прийманні гормонального контрацептиву.

Еротекс можна використовувати як "страхувальний" метод разом із будь-яким іншим контрацептивним засобом, у тому числі з презервативом.

Спосіб застосування: перед використанням вийняти супозиторій із захисної упаковки та ввести його глибоко у піхву не менш ніж за 5 хвилин до статевого акту. За цей час активна сперміцидна речовина рівномірно розподіляється у піхві. У разі повторного статевого контакту необхідно обов'язково ввести інший супозиторій Еротекс (один супозиторій на один статевий контакт).

Забороняється використовувати спринцювання, а також застосовувати мило чи інші засоби на основі мила для туалету статевих органів впродовж 2 годин до та 2 годин після статевого акту, оскільки навіть незначні їх залишки руйнують діючу речовину Еротексу, контрацептивна дія препарату при цьому втрачається. Для цього слід використовувати тільки чисту воду. Еротекс дозволяється застосовувати в період вагітності та лактації, а також в період менструації.

Зауваження: сперміциди не є ефективним захистом від інфекцій, що передаються статевим шляхом.
Під час застосування Еротексу не рекомендується використовувати інші вагінальні форми лікарських засобів, щоб уникнути можливості їх взаємодії та зменшення контрацептивного ефекту.

КОМБІНОВАНІ ГОРМОНАЛЬНІ КОНТРАЦЕПТИВИ

На сьогоднішній день в Україні зареєстровані наступні форми комбінованих гормональних контрацептивних засобів: таблетки (комбіновані оральні контрацептиви (КОК)), пластир та вагінальне кільце. Вони відрізняються за шляхами введення діючих речовин, але мають спільні механізми дії, критерії прийнятності та практично однакові побічні ефекти, тому будуть розглядатися разом.

КОК — це таблетки, які містять естрогенну та гестагенну складові.

Пластир  трансдермальна терапевтична система (ТТС), гормональний контрацептив для системного застосування. ТТС складається з наступних компонентів: а) основна мембрана, що запобігає вивільненню препарату в довкілля і попадання вологи ззовні; б) лікарський резервуар для розчинення, зберігання і вивільнення препарату; в) мембрана, що забезпечує оптимальну швидкість вивільнення діючої речовини; г) клей, призначений для забезпечення щільного контакту системи з шкірою; д) захисна плівка для зберігання всієї системи. Їх ефективність при звичайному використанні становить 92%. Гормони починають всмоктуватися у кров одразу ж після прикріплення пластиру до шкіри жінки. За своїм складом пластир може бути порівняний до низькодозованих КОК.

Вагінальне контрацептивне кільце це гнучке, м’яке, прозоре кільце, 54-мм у діаметрі, зроблене з пластику (севілену). При введенні у піхву діє шляхом вивільнення етинілестрадіолу та прогестерону (етоногестрелу) з кільця. Гормони починають виділятись із кільця, тільки якщо воно знаходиться у піхві під впливом температури тіла та вологості середовища. Через слизову оболонку вони попадають у кров. Контрацептивний ефект комбінованого вагінального кільця настає за рахунок тих самих ефектів, що характерні для КОК.

Комбіновані гормональні контрацептиви є ефективними методами профілактики небажаної вагітності. Фактичний коефіцієнт неефективності використання гормональної контрацепції може сягати 8%. Механізм перешкоджання небажаної вагітності є наступним:

Механізм дії комбінованих гормональних контрацептивів
 • Пригнічують овуляцію за рахунок блокування максимальної концентрації лютеїнізуючого гормону (ЛГ);
 • Підвищують щільність цервікального слизу і швидкість перистальтики фалопієвих труб, що перешкоджає проникненню сперматозоїдів до верхніх відділів репродуктивного тракту жінки;
 • Впливають на товщину ендометрію, ускладнюючи імплантацію (викликають тимчасову гіпотрофію ендометрію);
Примітка: КОК не захищають від інфекцій, що передаються статевим шляхом

ПРОТИПОКАЗАННЯ ДО ЗАСТОСУВАННЯ КОМБІНОВАНИХ ГОРМОНАЛЬНИХ КОНТРАЦЕПТИВІВ

Жінки, які не повинні приймати комбіновані гормональні контрацептиви:
 • вагітні жінки (встановлена чи підозрювана вагітність);
 • жінки, які годують груддю;
 • жінки з вагінальною кровотечею, причина якої нез’ясована;
 • жінки з тяжкими захворюванням печінки або жовтяницею;
 • жінки, що мають онкологічні захворювання у даний час або в анамнезі;
 • жінки з порушеннями кровообігу на даний час або в анамнезі, особливо якщо вони пов’язані з тромбозом (тромбоз глибоких вен, легенів, ішемічна хвороба серця, інсульт і т.д.);
 • жінки з підвищенним артеріальним тиском;
 • жінки з мігренями та неврологічними симптомами;
 • жінки, які не можуть пам'ятати про щоденне використання таблеток;
 • жінки, що мають алергію на будь-які компоненти комбінованих гормональних контрацептивів;
 • жінки які палять, якщо вони старші 35 років.
Якщо у жінки виникають серйозні або тривалі скарги на самопочуття під час прийому КОК, пластиру, кільця, вона повинна звернутися до лікаря.

Насторожуючи ознаки для користувачів комбінованих гормональних контрацептивів: сильний біль у грудях або задишка; сильні головні болі або порушення зору, які почались або посилились після початку прийому комбінованих оральних контрацептивів; сильні болі в нижніх кінцівках; повна відсутність будь-яких кровотеч або виділень протягом тижня без таблеток (упаковка з 21 таблетки) чи під час використання 7 неактивних таблеток (із 28-денної упаковки), що може бути ознакою вагітності;
Необхідно терміново звернутись до лікаря, якщо виникло будь-яке з перерахованих вище ускладнень.

Але, як і усі ліки, комбіновані гормональні контрацептиви мають свої недоліки:

 • необхідність постійного бажання запобігати небажаній вагітності (мотивація) та регулярного використання засобів контрацепції. Деяким жінкам важко пам’ятати про необхідність щоденного прийому таблеток;
 • можливість таких небажаних ефектів, як незначна нудота, запаморочення, незначний біль у молочних залозах, головний біль, а також межменструальні мажучи виділення або незначна кровотеча, зазвичай минають після 2-3 циклів прийому;
 • ефективність може знижуватись при одночасному вживанні деяких ліків;
 • можлива деяка затримка у поверненні фертильності після припинення використання;
 • неуважність збільшує ризик вагітності. Ефективність знижується, якщо не приймати таблетки кожного дня;
 • дещо вищий ризик тромбозу (тромбозу глибоких вен, емболії легеневої артерії, інфаркту, інсульту) та пухлин печінки у жінок, що приймають статеві стероїди;
 • необхідність можливості поповнення запасу препарату;
 • при застосуванні деяких комбінацій можливі короткочасні зміни психоемоційного фону (настрою, лібідо) і незначні зміни маси тіла.
Помітили помилку? Виділіть необхідний текст з помилкою і натисніть Ctrl+EnterСистема Orphus
Система Orphus